Sprzęt - trochę teorii

Pierwszym krokiem w wyborze sprzętu jest określenie stylu jakim zamierzamy biegać- klasycznym czy łyżwowym. Nie masz pojęcia co to oznacza?

Większość początkujących powinna zacząć od kroku klasycznego. Narty pozostają wtedy równolegle i wykonujemy ruch ślizgowy w celu poruszania się. Zakres w jakim występuje taki sprzęt jest bardzo szeroki- od nart poza trasowych typu back country do nart zawodniczych na przygotowane trasy.

Na równych, przygotowanych trasach można spotkać również narciarzy stosujących zaawansowaną technikę poruszania się- podobną do jazdy na rolkach. Rodzaj oferowanego sprzętu jest prostszy, jednak trzeba nastawić się na trudniejszą technikę jazdy.

Narty

Jeśli planujesz biegać po przygotowanych trasach, powinieneś zainteresować się nartami z przedziału od lekkiego Turingu do Racing. Przy czym bardziej skierować się w stronę sprzętu o lepszych osiągach. Narty na przygotowane trasy są dużo lżejsze i węższe od pozostałych. Sprzęt typu back country średnio nadaje się na przygotowane trasy- porównać to można do jazdy traktorem po autostradzie.

Sprzęt do techniki klasycznej dobierało się na długość zgodnie z odległością od podłoża do nadgarstka prosto uniesionej ręki. W chwili obecnej rozwój technologii pozwolił na skrócenie długości nart przy jednoczesnym wzroście ich osiągów. Narty dobieramy krótsze niż wymieniona wysokość.

Same narty nie znają wysokości biegacza, ale czują jego masę. Narty muszą być dopasowane do masy narciarza, siły oraz jego umiejętności. Wzrost biegacza jest drugoplanowym czynnikiem. Rozkład naprężeń i sztywność narty są dużo istotniejsze w wyborze długości. Narty do stylu klasycznego, które będą za sztywnienie nie pozwolą na odbicie w trakcie jazdy, ponieważ część pod butem nie będzie odpowiednio dociśnięta do śniegu. Podobnie narta zbyt miękka będzie nam przeszkadzać, ponieważ narta będzie tworzyła większy opór przy podłożu i zwalniała nasz poślizg.

Producenci posiadają tabele odpowiednio dopasowujące długość narty do wagi narciarza. Jest to pierwszy krok przy dopasowywaniu narty. Jednak najłatwiej będzie skontaktować się ze sprawdzonym sprzedawcą, który pomoże dobrać nam idealny sprzęt o dobrej długości. Jeszcze lepszym pomysłem jest wypożyczenie sprzętu przed zakupem własnego.

Kijki

Początkujący zadowolą się dowolnymi, lekkimi kijkami. Należy unikać dużych talerzyków na końcówce kijów jeśli planujemy użytkowanie przygotowanych tras. Rodzaj i masa kijków są praktycznie nieistotne na samym początku- ważniejsza jest ich długość. Kije do stylu klasycznej powinny być do wysokości naszych pach, gdy stoimy wyprostowani.

Do stylu łyżwowego stosujemy długość od podłoża do mniej więcej wysokości naszego podbródka, przy czym w dużej mierze jest to już sprawa indywidualna. Należy upewnić się, że paski kijków można odpowiednio dopasować, tak aby wygodnie opasały nasz nadgarstek (wraz z rękawiczką). Kijki dodadzą nam więcej mocy, gdy będą poruszały się automatycznie z naszą ręką/ ramieniem niż gdy przez cały czas będziemy musieli zużywać energie na ściskanie ich i trzymanie.

Buty

W przypadku początków wybór butów jest łatwy. Każdy, który jest dopasowany, wygodny i działa z naszymi wiązaniami jest dobry. Buty klasyczne do stylu klasycznego, buty łyżwowe do stylu dowolnego. Najważniejszą różnica między tymi butami jest ich twardość (dużo twardsze do łyżwy) oraz wzmocnienie wokół kostki (mocniejsze w przypadku łyżwy). W przypadku wypożyczania sprzętu proś o buty dostosowane do techniki, która zamierzasz biegać.

Przeciwnie do nart i kijków, buty z czasem mocno się zużywają, a dodatkowo najnowsze usprawnienia i technologia w dużej mierze pomogą początkującym kontrolować narty. Dlatego bezwzględnie warto kupować nowe buty. W tym przypadku nie powinniśmy być skąpi.

Niektóre firmy oferują modele 'combi'- buty dostosowane jednocześnie do obu stylów biegania. Jest to kompromis pomiędzy twardościami i usztywnieniem kostki dla obu przypadków. Jest to dobry wybór dla osób, które biegają okazjonalnie i obydwoma stylami.

Dobór buta powinien być typowy. Musimy czuć się w nim komfortowo, a rozmiar powinien być dopasowany do naszej stopy- dokładnie jak każdy but do chodzenia. Pamiętać należy, aby przymierzać buty w skarpetach, w których najczęściej planujemy biegać.

Istnieją tez modele stworzone wyłącznie dla kobiet- dostosowane do budowy ich stopy. Może okazać się to najlepszym wyborem, tym bardziej, że są one często lepiej ocieplane ze względu na częste marznięcie naszych Pań.

W trakcie swoich pierwszych prób z nartami biegowymi zalecamy początkującym wybranie przygotowanych tras, wypożyczenie współczesnego sprzętu i wzięcie kilku lekcji pod okiem instruktora. W momencie gdy nauczysz się poprawnie poruszać na nartach biegowych, wybór sprzętu dla własnych potrzeb będzie o wiele łatwiejszy.